Jdi na obsah Jdi na menu
 


Využívaný materiál

Pro zodpovězení otázek nastíněných již v nadpisu příspěvku je nutné povědomí o tom, co je vlastně ke karetkování třeba... Zde se zřejmě tipům tak docela nevyhnu.

Oproti představám laické veřejnosti to není nic technicky složitého, ovšem vše dnes vyžaduje čas a peníze, dokonce i karetky. Výroba pásků probíhá na stávku - nikoliv klasickém. V podstatě je nutné mít pevný rám a zbytek jsou již detaily pro zjednodušení práce. Ke stávku je třeba přidat samotné tkací destičky - karetky. Mnoho lidí tká na jednoduchých plastových, dřevěných či kartonových karetkách. Ano, tak jsme začínaly. A ne, tak nepokračuji. U nás v republice je problém zaplatit si karetky vytvořené dle představ tak, aby odpovídaly všem požadavkům na pevnost, byly bez ostrých hran, s dostatečně velkými otvory a dostatečně tenké. Proto se bez mučení přiznávám, že jsem zvolila na peníze stejně drahou alternativu od někoho v tomto již zběhlého a objednala si karetky ze Spojených států - dřevěné, tvarované laserem. Neobešlo se to bez potíží s celním úřadem a poštou, ovšem nakonec jsem se dočkala a mohla tak zkvalitnit svoji výrobu. Ohledně ostatních materiálů nutno uvést toto... plast či dřevo bývají v domácí úpravě špatné materiály - ostré či příliš silné. Karton se sice osvědčil lépe, pokud se jednalo o hustý a pevnější a přesto tenký polotovat, ale rychle podléhal zkáze a vyměňovat destičky v polovině výrobku se mi příliš nezamlouvalo, stejně jako tkát volnější vazbu. Toliko k samotným karetkám. 

Krom stávku a karetek je nutný člunek. Ač za to nesklízím zrovna ovace, ráda využívám k zatkávání útku obyčejné trojhranné pastelky. 

A konečně po zodpovězení JAK přichází samotná příze. Z ČEHO karetkuji? Pro příznivce tradic mám k dispozici materiál stejně jako pro milovníky jasných barev a laiky. Abych to upřesnila, dle aktuálních skladových zásob je možné objednat si u mě karetku ze:

  • 100% akrylu - pro efektivní barvy, především na drobnější práce nebo zářivé opasky - 660m/100g - příze Gloria zejména (Vlnap)
  • 100% bavlny - v mnoha pěkných a rovněž jasných barvách, její nespornou výhodou je možnost údržby a pevnost - 330m/100g (příze Katka), popřípadě mám na skladě bavlnu tenšího návinu v přírodní barvě a mohu dobarvit; dále možnost zejména náramků a drobných věcí z tenoučké příze Sněhurka (30g/200m) nebo dokonce ještě tenčí Perlovky (10g/85m), nebo Kordonet (20g/170m)
  • 100% vlny - mnou používaná Šumavská ovčí vlna se bohužel dočkala přerušení výroby, nicméně jsem ji nahradila o něco málo tenčí přízí Starodávná od Tvořivé ovečky, která je kvalitou na srovnatelné úrovni v návinu 200g/500m. Využívám barvy dle aktuálního vzorníku dodavatele, eventuelně chemicky dobarvuji přírodní přízi doma. Přírodní barvení se chystá do budoucna, nicméně se bude týkat spíše dostupnějších odstínů.
  • buretové hedvábí - v jarní sezoně se chystám chemicky barvit i buretové hedvábí pro zejména opasky. Příze se dodává pouze v přírodní barvě v návinu 50g/165m

 

Zásoby materiálu se neustále mění dle aktuálních cen a nabídky na trhu v námi preferovaných obchodech, takže je nutná konzultace každé konkrétní zakázky. Rovněž je nutno poznamenat, že k dobarvování vláken používáme chemickou barvu - Duhu, nikoliv tradiční přírodní barvení - tím budeme zabývat až v budoucnu.