Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Snědené Karkulce

Snědená Karkulka... jak a proč...

Snědená Karkulka. Nejde o oficiální značku, spíše o takový sranda název.

Celé naše karetkovací hobby vzniklo díky netradiční brigádě pro archeology, a oproti očekávání veřejnosti se nás odmítá pustit. Nejprve v tom byl zájem místní pobočky Akademie věd o brigádníky na letní formu dětského dnu, která by pomohla zpřístupnit zajímavosti z oboru dětem a veřejnosti, drobnější turistická akce. Jakožto jeden z brigádníků jsem dostala na výběr, jestli si chci s dětmi skládat mozaiku, stříhat z papíru nebo tkát... Vzhledem k tomu, že nejsem zrovna pedagogického zaměření a trošku jsem se obávala jak malých kamínků mozaiky, tak ostrých nůžek v rukou malých dětí, zvolila jsem poslední možnost s tím, že ohlídat, aby se mi někdo neoběsil na přízi snad dovedu:)

Zní to jako legrace a musím přiznat, že to legrace nakonec opravdu byla. Dokonce se objevilo pár prťavých talentů.

Vzhledem k dětskému zájmu o náramky a pásky mě napadlo, že by nebylo špatné toto řemeslo uvést do povědomí širší veřejnosti a trochu je tak oživit. 

Připadalo mi smutné, že tak zajímavá věc funguje u nás jen ve světě Larpu nebo historického šermu. Navíc většina výroby, kterou jsem byla schopna u tuzemských výrobců shlédnout byla omezena na prostou vlněnou metráž, většinou ve velmi jednoduché formě. Cenu za karetky v různých e-shopech nepovažuji za přemrštěnou, co do materiálu a práce, ovšem u většiny z nich je zjevné, že ve prospěch kvantity upadá jeden kvalitativní aspekt - různorodost vzorů. O čemž je právě Snědená Karkulka.

Oproti očekávání přátel z řad archeologie i naprostých laiků mne karetkování nepřestalo bavit. Musím uznat svojí kamarádce, že mi dokáže vydatně pomáhat dobrou radou i převedením problematického vzoru, nicméně hobby je hobby, a tak se karetkami zabývám v tuto chvíli převážně já a založila jsem si živnost.

Upřímně netuším, zda bude o moji výrobu v budoucnu zájem, či nikoliv. Mnozí mne odrazují... Faktem zůstává, že mám svoji práci a další časové aktivity, takže zakázková výroba je u mne otázka domluvy, pokud nemám skladem to, co se vám líbí.

Jak to dopadne dál, to už se nechám překvapit...